Automobilklub Silesia

Członek Rzeczywisty Polskiego Związku Motorowego

Telefon Kontaktowy

792 914 826

 • Cztery lata po sukcesie Yazeeda al-Rajhiego, Nasser al-Attiyah jako drugi arabski kierowca wygrał Baja Russia. Katarczyk pilotowany przez Mathieu Baumela, pokonał o 5.53 Martina Prokopa. Władimir Wasiliew ...

Drukuj

5 Siemianowicki Rally Sprint podsumowanie

Opublikowano w Aktualności

9 października w Siemianowicach Śląskich miał miejsce 5 Siemianowicki Rally Sprint. Organizatorem sprintu był jak co roku Automobilklub Silesia a nieocenionego wsparcia w całym przedsięwzięciu udzieliło Miasto Siemianowice Śląskie oraz MOSiR Pszczelnik. Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie.

Impreza była skierowana do wszystkich osób posiadających prawo jazdy i ochotę na sportową rywalizację. Zawodnicy mogli na kilka godzin przenieść się w rajdowy klimat, ponieważ Siemianowicki Rally Sprint miał charakter mini oesu. Uczestnicy otrzymali profesjonalne książki i karty drogowe, musieli trzykrotnie poprawnie pokonać trasę dojazdową oraz 1,5 kilometrową próbę sportową. Odcinek był trudny i wymagający od kierowców oraz pilotów sporych umiejętności. Przejazd był mierzony elektronicznym system pomiaru czasu a wyniki wyświetlone online.

Dodatkową atrakcją zarówno dla zawodników jak i wszystkich oglądających gości były przejeżdżające przed uczestnikami auta organizatora, tak zwane „zerówki”. W tym roku były to Ford Mustang i Honda Type-R oraz Porsche Panamera. Ponadto na trasie można było zobaczyć zawodników w rajdowych Fiatach 126p z Historycznego Pucharu Polski.

Zwieńczeniem zawodów było uroczyste rozdanie pucharów ufundowanych przez Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie, które odbyło się w Parku Pszczelnik.

Dzięki sportowej postawie zawodników, dobrej organizacji pracy sędziów, pomocy sponsorów i partnerów impreza została przez wszystkich uznana za udaną.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyli:

 1. Rafał Chrzan / Jacek Kawczyk - Mitsubishi Lancer
 2. Sebastian Białkowski / Maciej Wojtasik - Honda Civic
 3. Rafał Szlaga / Rafał Orlik - BMW E30

szczegółowe wyniki znajdziecie TUTAJ

 zdjęcia z funpage grupy RALLYBORNE

Drukuj

Red Bull Ryzyk Fizyk

Opublikowano w Aktualności

MIKOŁAJKOWY WYKŁAD ŁĄCZĄCY DAW ŚWIATY - PRAWA FIZYKI I RAJDY WRC Red Bull Ryzyk Fizyk, Politechnika Śląska, Katowice.

7 grudnia, o godz: 16:30 na Politechnice Śląskiej odbędzie się mikołajkowa odsłona wykładu z serii Red Bull Ryzyk Fizyk. W auli nr 118 na Wydziale Budownictwa spotkają się, na pierwszy rzut oka, dwa różne światy. Świat sportu oraz świat nauki. Jeśli jednak zagłębimy się w te 2 tematy to dostrzeżemy ich wspólny język. Zarówno fani szybkiej jazdy, jak i fizyki, będą mieli okazję spojrzeć na swoje dziedziny z odmiennej perspektywy. Część praktyczną przedstawiać będzie profesjonalny rajdowiec, dwukrotny mistrz polski – Michał Kościuszko, natomiast teorią tłumaczącą budowę samochodu rajdowego WRC i jego zachowania na torze zajmie się dr inż. Adam Sieradzki z Politechniki Wrocławskiej.

Red Bull Ryzyk Fizyk to oryginalne wykłady, w których prawa fizyczne tłumaczone są przy pomocy sportów ekstremalnych oraz zawodowców, którzy je uprawiają. Tym razem za pośrednictwem teorii i praktyki, wytłumaczone zostaną niecodzienne zachowania rajdowego samochodu WRC. Studenci uczestniczący w wykładzie dowiedzą się, w jaki sposób funkcjonuje aerodynamika tego typu samochodu w trakcie wyścigów oraz jaki jest odpowiedni tor jazdy pojazdu podczas pokonywania zakrętów. Studenci na poprzednich przystankach mogli posłuchać w roli wykładowcy min. Zbigniewa Bartmana – profesjonalnego siatkarza czy Łukasza Czepielę, zawodowego pilota oraz zawodnika wyścigów Red Bull Air Race.

Zapraszamy również do wzięcia udziału w wydarzeniu, które znajduje się pod adresem: http://on.fb.me/1TeOr2f

Red Bull Ryzyk Fizyk: Michał Kościuszko

Politechnika Śląska, Wydział Budownictwa ul. Akademicka 5, Gliwice

7 grudzień, godz. 16:30 WSTĘP WOLNY

Więcej informacji na www.redbullstudent.pl

Drukuj

6 Rajd Niepodległości Podsumowanie

Opublikowano w Aktualności

6 Rajd Niepodległości to już historia...

Tegoroczna edycja Rajdu Niepodległości tradycyjnie odbyła się 11 listopada w Dzień Niepodległości. Bazą rajdu w tym roku był Sosnowiec, gdzie pod Urzędem Miasta zlokalizowane były Start/Meta i Park Serwisowy. Na Starcie stanęło 55 załóg, które miały do pokonania 6 prób sportowych w dwóch pętlach. Zawody otworzyli Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski i Marszałek Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak. Trasa rajdu, nazywanego Rajdem Trójkąta Trzech Cesarzy z odcinkami w Sosnowcu, Mysłowicach i Jaworznie, dostarczyła dzięki sprzyjającej pogodzie sportowych emocji zarówno rywalizującym załogom, jak i kibicom licznie oglądającym sportowe zmagania. Honorowy Patronat nad 6 Rajdem Niepodległości objęli Prezydenci Miast współorganizatorów rajdu.

Zwycięscy poszczególnych klas: 

 • Klasa K1, Klaudiusz Gałuszka i Agnieszka Maj,
 • Klasa K2, Sebastian Białkowski i Damian Olichwierowicz,
 • Klasa K3, Kamil Kawalec i Paulina Barańska,
 • Klasa K4, Paweł Jaworski i Karol Grabowski,
 • Klasa KCR, Krzysztof Wadas i Piotr Czerkaski,
 • Klasa K126p, Dawid Trzpiot i Kamil Rogalski,
 • Klasa Gość, Łukasz Płaziński i Agnieszka Sitko,
 • Mysłowice odcinek, Sebastian Białkowski i Damian Olichwierowicz,
 • Jaworzno odcinek, Sebastian Białkowski i Damian Olichwierowicz,
 • Klasyfikacja Generalna, Sebastian Białkowski i Damian Olichwierowicz.

Puchary i nagrody dla najlepszych w klasyfikacji generalnej i w poszczególnych klasach wręczyli Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski, Prezydent Mysłowic Edward Lasok i Rajdowy Mistrz Polski Waldemar Doskocz. Oprócz vouchera ufundowanego przez Hotel Olympic w Ustroniu, nagród od Energizer, RallyZoom’ów i kalendarzy od WRC Magazyn Rajdowy, kuponu od Stacji Kontroli Pojazdów Katowice, ul. Karoliny 2, płynów i kosmetyków samochodowych od organizatora, Dyrektor 6 Rajdu Niepodległości Marcin Krupa wręczył puchary ufundowane przez Partnera zawodów Watermelon Pracownię Reklamy. Dziękujemy Miastu Sosnowiec, Miastu Mysłowice i Miastu Jaworzno, a także Automobilklub Silesia, MOSiR Sosnowiec, MOSiR Mysłowice i MCKiS Jaworzno na pomoc w organizacji 6 Rajdu Niepodległości, a także naszym Partnerom, Watermelon Reklama, PKM Sosnowiec Sp. z o.o., Podstrefa Sonowiecko-Dąbrowska KSSE S.A., Hotel Olympic, Energizer, NordGlass, JapanMotors, Skoda AutoŚliwka, Belgian Tourist Office, LocalCrew, a także naszym Patronom Medialnym, rajdy.hoga.pl, WRC Magazyn Rajdowy, itvm.pl. Dziękujemy także Zespołowi Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Sosnowcu za przygotowanie pysznej zagłębiowskiej zalewajki. Organizatorem zawodów było M Event.

Kompletne wyniki 6 Rajdu Niepodległości dostępne na: http://wyniki.aksilesia.org/6rn/ Więcej informacji na: https://www.facebook.com/6rajdniepodleglosci?fref=ts

 

Drukuj

Wyścigi Motocyklowe 2013 Podsumowanie Sezonu

Opublikowano w Aktualności

3 Miejsce dla AKSilesia

Sezon wyścigów motocyklowych w Polsce zakończony. Na torze w Poznaniu w dniach 13-15 września odbyła się ostatnia eliminacja sezonu 2013 Wyścigowych Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski.

W Mistrzostwach Polski nasz Automobilklub reprezentował Jurek Berger startujacy w klasie SuperStock 1000. Po wypadku tydzeń wcześniej na Słowacji Jurek miał bardzo trudne zadanie i mimo zajęcia 3-go miejsca w drugim wyścigu musiał pożegnać tytuł II WiceMistrza Polski. Zdobyte w trakcie sezonu punkty pozwoliły mu wywalczyć dla Nas 3 miejsce w klasyfikacji Automobilklubów w klasie SuperStock 1000 za co serdecznie dziękujemy i liczymy na kolejne emocje i walke o Mistrzostwo w sezonie 2014.

W Pucharze Polski a dokładnie w Pucharze Aprilia  RSV reprezentował Nas Grzegorz Stefanowski. Jest to jego powrót do ścigania po latach przerwy i zarazem debiut na tak mocnej maszynie. Grzegorz zakończył sezon po zaciętej walce ostatecznie na 8 miejscu. Jednak miał spore powody do radości ponieważ jego syn a zapewne nasz przyszły reprezentant zajał pierwsze miejscie w Młodzieżowej Klasie 125 - GRATULUJEMY i trzymamy kciuki za przyszłe sukcesy.

Drukuj

4KDG / 2SRS - Podsumowanie

Opublikowano w Aktualności

Za nami 4 Kryterium Dąbrowy Górniczej oraz 2 Siemianowicki Rally Sprint. Nadszedł zatem czas na krótkie podsumowanie tego co się działo podczas wspomnianych sprintów.
Obie imprezy przyniosły zarówno zawodnikom jak i  kibicom  sporą dawkę adrenaliny, emocji oraz zabawy.
O Dąbrowie lokalna prasa pisała „ … Czwarte Kryterium Rajdowe Dąbrowa Górnicza, rozgrywane w niedzielę przed południem, ściągnęło na parking przed Urzędem Miasta wielu miłośników ostrych wiraży, palonej gumy i ryku silników. Dąbrowskie zawody odbywały się w stylu otwartego rally sprintu i przypominały słynne przejazdy ulicą Karową podczas Rajdu Barbórki.”
I tak właśnie było.. W zimny, mglisty wrześniowy poranek, w centrum miasta pojawiło się wielu zdolnych kierowców oraz pilotów, którzy postanowili zmierzyć się z trudną techniczną trasą. Mimo mało sprzyjającej aury również i oglądających nie zabrakło.
Natomiast ostatnia niedziela października przeniosła nas w niczym wakacyjny letni dzień, a my pozwoliliśmy  naszym zawodnikom przenieść się w lekko rajdowy klimat. 2 Siemianowicki Rally Sprint miał charakter mini oesu. Tu uczestnikom towarzyszyły dodatkowe emocje. Książki drogowe, trasa dojazdowa do odcinka, no i sam odcinek, który był trudny i wymagający od kierowców sporych umiejętności. Dodatkową atrakcją zarówno dla zawodników jak i wszystkich gości było pojawienie się na odcinku Lamborghini Gallardo.
Obie imprezy możemy zaliczyć do udanych. Ale nie stałoby się tak gdyby nie wzorowa sportowa postawa wszystkich zawodników, poświęcenie osób uczestniczących w organizacji i obsłudze naszych sprintów oraz sponsorów i partnerów. 
Bardzo dziękujemy i zapraszamy w przyszłym sezonie.

Drukuj

Wyścigi Motocyklowe 23-25.08.2013

Opublikowano w Aktualności

W miniony weekend na Torze Poznań odbyła się IV Runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Zawody cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców, którzy na pewno nie byli zawiedzeni. Zarówno w sobotę jak i niedzielę dopisała pogoda, a nie brakowało również sporych emocji na torze. Automobilklub Silesia reprezentowali Jurek Berger (37) - Mistrzostwa Polski klasa Superstock 1000 oraz Grzegorz Stefanowski (70)- Puchar Aprilia RSV.
Jurek podczas kwalifikacji uzyskał 5-ty czas, w pierwszym wyścigu udało mu się przeskoczyć pozycję wyżej i ukończył wyścig na nielubianej czwartej pozycji. W niedziele natomiast dopisało mu więcej szczęścia i ukończył wyścig na najniższym stopniu podium. Po podliczeniu punktów Jurek zajmuje 3-cie miejsce w łącznej klasyfikacji sezonu.
Grzegorz uzyskał 6-ty czas kwalifikacji a wyścigi ukończył odpowiednio na 7 i 5 pozycji co daje mu 8 pozycje w łącznej klasyfikacji.
Do końca sezonu pozostały jeszcze dwie rundy w tym jedna na Słowacji, trzymamy kciuki za naszych zawodników licząc, że Jurek utrzyma swoją pozycje a Grzegorz przesunie się parę pozycji wyżej.